
Visszaállás a gyári Firmware-re OpenGD77-ről

Gyári Firmware és Firmware telepítő program letölthető: INNEN
CQ DX 73! – JN97
Gyári Firmware és Firmware telepítő program letölthető: INNEN
Történt vala, hogy az olcsósága miatt amatőrök nem a számukra kreált digitális módokat kezdték használni, hanem professzionális szolgáltatást felsorakoztató hálózatot építettek ki maguknak.
Ez a praktikum azt eredményezte, hogy nagy merítésben folyik a kommunikációs Muppet-show, a valódi amatőrök pedig eldugott beszédcsoportokba vonultak vissza.
Az országos hálózaton, a TG216-on ami folyik az nem más, mint hívójeles cébézés a kínkeservesen – megkockáztatom méltatlanul – megszerzett engedéllyel. Ha véletlenül egy-egy fiatal rádió közelébe is téved, az ott naphosszat folyó céltalan, értelmetlen – megkockáztatom, nem is hülye, sokszor egyszerűen csak részeg – gügyögést és ostobaságokat hallva egész biztos, hogy egy életre letesz a rádiózásról és olyan véleményt alkot a közösségről, hogy nincs az a nyugdíjas vörös csillagot levetett sportklub, ami helyreállítja az amatőrök renoméját. Az, hogy a fuvarosok és egy órán át semmiről sem beszélő, de ugyanabból a körzetből való vagy ugyanúgy hotspotot használó szófosók miért nem takarodnak el saját beszédcsoportba vagy minimum lokál ágra, felfoghatatlan. Kizártnak tartom, hogy rációt látnak abban, hogy őket hallgatja az egész ország – ennyi önkritikája azért mindenkinek van.
Kicsit megfordult az egész. Azok az amatőrök, akik valóban a globális hálózatot használják kapcsolattartásra és értelmes – szakmai – célból ragadnak mikrofont eleve meg sem fordulnak az országos hálózaton – épp az ilyenek miatt. Pedig hát épp az lenne a lényege, hogy onnan hívják el az adott témában más csoportokba egymást, így aki tud és szeretne, mehet utánuk.
Kiemelném, hogy az, amikor valaki egy kézirádióval elér egy hotspotot a szobájában, ami az internetre van dugva, de sem a rig, sem a hálózati eszköz beállításairól, programozásáról fogalma sincs, legkevésbé mondható amatőr rádiózásnak. Az pedig nem tekinthető rádióamatőrnek, aki hívójelet is csak annak a mesterséges duzzasztásnak köszönhetően kapott, aminek bemenetén már nem tudják tovább egyszerűsíteni a primitív vizsgafeltételeket és az a lányege, hogy előbb vagy utóbb statisztikailag is teljesíti a leghülyébb ember is, ha elég sokat jár vizsgázni. Ha valaki foglalkozik a rádiózással, valamilyen mélységben belekóstol néhány szegmensébe, az rádióamatőr. De aki még a saját rádióját sem tudja beállítani, azt hiszi, a ptt nyomás alanyi jog és ebben csak akadályozták a kegyetlen vizsgával, az rohadtul nem rádióamatőr, csupán egy tesztlap szerencsés együttállásának köszönhetően kegyelemből hívójeles. Ha ez egy professzionális szolgáltatásról való téveszmék gyártásával
A dilettantizmus pedig tombol. Kedvenc napi rendszerességű esetem, hogy valaki nem hallja az egyébként kiválóan hálózatra jutó ellenállomást, és rögtön jelzi felé, hogy nem éri el az átjátszót, nincs a hálózaton. Meg sem fordul a fejében, hogy nála van a hiba, a másik meg el is hiszi neki a rossz riportot. Ebből legalább negyed órás kavarodás kerekedik, aminek a végén egymás vállát veregetik a cébés módra megalkotott kifejezés, a helikopterezés elmúlása miatt.
Az üzemmód használatára jellemzően a leghitványabb kínai tucatrádiókat használják olcsóságuk miatt. Hogy mennyire alacsonyan van a léc mi sem jelzi jobban, mint egy hónapokon át hangoztatott megelégedettség annak dacára, hogy folyton akadozik a vétel és néha lefagy az egész rádió a francba egy találomra rátöltött firmware miatt. Könyörgöm! Ha beállítani sem tudja a saját rádióját, ha azt sem tudja, mi mi micsoda a CPS-ben, sőt, egyenesen azt hiszi, hogy a CPS maga a lementett beállítás, de még csak a márkanevet sem tudja normálisan kimondani, akkor mi a büdös francért frissít egy olyan firmware-t, ami tökéletesen működött?
Maga a DMR használata is ellenérzésekkel teli, mert a kísérletezés igazán élvezetes ugyan a beállításokkal és a frekvencia kijelzése nélküli rádióval, aminek a kijelzőjére bármit ki lehet iratni, de le kell szögeznünk: ez nem amatőr szolgáltatás, nem amatőr rádiók és nem amatőr szoftverek. Épp ezért érthetetlen, hogy egyes rádiósok a CPS-ek ingyenességét követelik és az egyébként egyértelmű és egyszerű beállításokat tartják bonyolultnak, miközben találomra állítgatják el a legkölünfélébb dolgokat, amikkel kapcsolatban arra sem vették a fáradtságot, hogy utánanézzenek, mégis mi a fene. Sőt, ez nem is kísérletezés, ez szerencsétlenkedés.
Konklúzió? Nem kell hallgatni a TG216-ot, nem kötelező. Mondjuk igazán nincs is miért. Felértékelődött a rövidhullám, oda nem ér el minden jöttment és értelmes beszélgetések kerekednek. A DMR engem megtanított kikapcsolni a rádiót – vagyis letiltani a csoport hívásait és saját TG-be menni illetve a céges frekit szkennelni inkább -, de a napokban rájöttem: gyakorlatilag nincs értelme az országos szegmenst hallgatni, információs értelemben csak zajt okád és az esetek 99 százalékában már a hívásnál kikapcsolom úgyis. Sajnálom a hálózatot, csak hát megfordult az egész. A kutyaütőknek kellene elvonulniuk más csoportokba és a rádióamatőrök maradhatnának az országos hálózaton… Vajon még visszafordítható a folyamat, vagy darwini módon mindenképp a barbár primitívség kerekedik felül?
De hát változik a trend, és nagyon úgy tűnik, hogy ez az új irány. Ez nem lenne baj, csak ezzel párhuzamosan pont kinyírták a valódi URH rádiózást. Mégpedig azzal, amikor egy ajánlás szerint ész nélkül beleugrottak az átjátszók CTCSS beállításába, anélkül, hogy bárki is elgondolkodott volna a valódi zavar kockázatán, a felhasználóknál jelentkező deficiten és egyáltalán a francia ötlet – mert nem volt több sima ajánlásnál – magyarországi létjogosultságán. Megjegyzem, még az indokolatlanul felállított területi koncepciót sem követték az átjátszók üzemeltetői.
Sajnálom, ha valakit megsértettem, de az gondolkodjon el, hogy miért is vehette magára mindezt. Szerencsére még kisebbségben van. De tartom, és nem tudok mit tisztelni benne.
Digitális Átjátszók és További Lehetőségek
Mesterséges intelligencia a rádióamatőr világban
A mesterséges intelligencia (MI) egyre több területen jelenik meg, beleértve a rádióamatőr közösséget is. A digitális átjátszók és más digitális rendszerek terén az MI már most is számos izgalmas lehetőséget kínál, és a jövőben még több innovációra számíthatunk.
Digitális átjátszók és MI
A digitális átjátszók fontos szerepet töltenek be a rádióamatőr hálózatokban. Az MI használatával ezek az átjátszók okosabbak és hatékonyabbak lehetnek. Például az MI alkalmazható az adások automatikus elemzésére, a zajszűrés javítására, valamint a beszéd azonosítására és irányítására, ami hozzájárulhat a hatékonyabb kommunikációhoz.
Automatizált rendszerek és MI
A rádióamatőrök sokszor találkoznak olyan kihívásokkal, mint a megfelelő frekvenciák megtalálása, az adás minőségének fenntartása, vagy a különféle digitális módok közötti váltás. Az MI segíthet ezen feladatok automatizálásában, ami csökkenti a manuális beavatkozás szükségességét, így a rádióamatőrök több időt tölthetnek magával a kommunikációval és az új technológiák felfedezésével.
AI a digitális forgalmazásban
A digitális forgalmazási módok, mint például a FT8, D-STAR vagy C4FM, egyre népszerűbbek. Az MI itt is segíthet az adatok hatékonyabb dekódolásában, a jelminőség javításában és az automatikus hibajavításban. Ezzel nemcsak a kommunikáció válik hatékonyabbá, de az új felhasználók is könnyebben elsajátíthatják ezeket a technológiákat.
Jövőbeli kilátások
A mesterséges intelligencia további lehetőségeket kínál a rádióamatőr világ számára. A jövőben elképzelhető, hogy az MI alapú rendszerek segíthetnek az amatőr rádiós forgalom elemzésében, automatikus válaszok adásában, vagy akár a DX kluszterek optimalizálásában. Ez új távlatokat nyithat a rádióamatőrök számára, növelve a kommunikáció hatékonyságát és a kapcsolattartás élményét.
Összegzés
A mesterséges intelligencia egyre inkább része lesz a rádióamatőr közösség mindennapjainak, különösen a digitális átjátszók és egyéb digitális technológiák területén. Az MI használatával a rádióamatőrök hatékonyabbá tehetik tevékenységüket, és még több lehetőséget tárhatnak fel az amatőr rádiózás világában.
Az amatőrrádiós társadalom Magyarországon az elmúlt években dinamikus változásokon ment keresztül, amelyeket több tényező is befolyásolt, köztük az új technológiák megjelenése, a szabályozás változásai, valamint a fiatalabb generációk érdeklődése. A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) által nyilvánosan elérhető hívójelkönyv hasznos betekintést nyújt az amatőr rádiósok számának és összetételének változásába.
Az elmúlt évek adatai alapján megfigyelhető, hogy a magyar amatőrrádiós társadalom összetétele több szempontból is változott:
Az NMHH hívójelkönyve alapján összehasonlítható az aktív hívójelek száma az elmúlt években. A tendencia általában azt mutatja, hogy bár a hívójel tulajdonosok száma enyhén nő, a növekedés üteme nem egyenletes. A világjárvány idején például megfigyelhető volt egy fokozott érdeklődés az amatőrrádió iránt, ami a bezártság miatt sokak számára új hobbit és közösségi lehetőséget kínált.
A pandémia alatt több új engedélyt bocsátottak ki, amit a rádióamatőr közösség aktivitásának növekedése is jelzett, hiszen a távoli kommunikáció iránti igény és a technológiai fejlődés kombinációja növelte a rádiózás vonzerejét.
A magyar amatőrrádiós társadalomban a nők aránya hagyományosan alacsony, de az utóbbi időben egyre több női rádióamatőr jelenik meg. A fiatalok körében a rádióamatőr tevékenységek népszerűsítése gyakran a helyi rádióklubok és iskolai programok révén történik, melyek célja, hogy felkeltsék a technológia iránti érdeklődést, és a rádiózást a STEM oktatás részévé tegyék.
A rádióamatőr klubok szerepe továbbra is kulcsfontosságú a közösség szervezésében és a rádióamatőr tevékenységek népszerűsítésében. A klubok közötti együttműködés, valamint a hazai és nemzetközi versenyeken való részvétel lehetőséget biztosít a rádiósok számára a képességeik fejlesztésére és a tapasztalatcserére. Az elmúlt évek során megnövekedett a versenyek iránti érdeklődés, különösen a digitális módban folytatott versenyek iránt, amelyek lehetőséget nyújtanak a rövidebb, de intenzívebb kapcsolatfelvételekre.
Az amatőrrádiós társadalom Magyarországon az elmúlt években változatos irányban fejlődött. Míg a hívójelek száma lassú, de folyamatos növekedést mutat, a közösség összetétele változó: egyre több fiatal és női rádiós csatlakozik, valamint a digitális technológiák iránti érdeklődés is jelentős növekedést mutat. Az NMHH hívójelkönyvében található adatok alapján a rádióamatőr tevékenységek iránti érdeklődés stabilizálódni látszik, és a jövőben valószínűleg tovább erősödik az új technológiák bevezetése és a közösségi kezdeményezések révén.
Ez a videó inkább azoknak szól, akik már használták a DMR rendszert, de nem ismernek mindent a működésével kapcsolatban.
Ahogy az amatőrrádiózás technológiai fejlődése folytatódik, 2025-ben számos izgalmas újítás várható, amelyek tovább növelik a digitális rádiózás népszerűségét és hatékonyságát. Az új technológiák, sávszélesség-optimalizációk és protokollok elősegítik az amatőr rádiós közösség bővülését és korszerűsítését, különösen a vészhelyzeti kommunikáció és a globális összeköttetések területén.
2025-ben az SDR (Software Defined Radio) technológia új magasságokba emelkedik az integrált mesterséges intelligenciának köszönhetően. Az MI-t arra használják, hogy valós időben elemezze a rádiófrekvenciás spektrumot, optimalizálja a jelvételt és szűrje a zajokat. Ezzel nemcsak a DX-ing (távoli rádiókapcsolatok) válik könnyebbé, de a gyenge vagy zajos környezetben is hatékonyabban dekódolhatók a jelek. Az MI algoritmusok a rádiósok számára személyre szabott tanácsokat nyújtanak, hogy mikor és hol érdemes rádiózni, valamint optimalizálják a sávhasználatot.
Az 5G hálózatok széleskörű bevezetése új lehetőségeket kínál a rádióamatőrök számára is. 2025-ben a rádiósok egyre inkább felfedezik a milliméteres hullámok világát, amelyet az 5G technológia széles körben használ. Az új 30 GHz fölötti sávok kísérleti használata izgalmas lehetőségeket biztosít a nagy sebességű adatátvitel és a rövid távolságú kommunikáció számára, ami új dimenziókat nyit a rádióamatőr hobbi számára. Ezek az új frekvenciák különösen érdekesek lehetnek a városi területeken működő rádiósok számára, ahol a hagyományos sávok gyakran zsúfoltak.
A digitális módok, mint az FT8 és JS8Call továbbra is dominálnak, de 2025-re várhatóan megjelennek még hatékonyabb protokollok, amelyek még gyengébb jeleket képesek fogni és dekódolni. Az új digitális módok, mint az FT9 és MSK288, kifejezetten a nagyobb távolságú, gyenge vételi körülmények között történő kommunikációra lettek tervezve. Az amatőr rádiós közösség lelkes fejlesztői folyamatosan dolgoznak ezen módok tökéletesítésén, hogy a legrosszabb körülmények között is megbízható kommunikációt biztosítsanak.
Az alacsony frekvenciás (LF) és nagyon alacsony frekvenciás (VLF) tartományokban történő amatőr rádiózás folyamatosan terjed. 2025-ben további frekvenciasávok nyílnak meg az amatőr rádiósok számára a 136 kHz és 472 kHz tartományban. A technológiai újítások lehetővé teszik, hogy ezek a sávok hatékonyabban kihasználhatók legyenek, és az alacsony sávszélességek ellenére is stabil DX kapcsolatok létesíthetők legyenek. Az új, nagy teljesítményű adók és érzékeny vevőkészülékek fejlesztése segít ebben a sávban is sikeresen kommunikálni.
A digitális repeater hálózatok, mint a DMR, C4FM, és D-STAR, tovább terjeszkednek világszerte. 2025-re ezek a hálózatok még inkább összehangoltak lesznek, és új funkciókkal bővülnek. A globális, internet alapú összeköttetések mellett egyre több helyi repeater támogatja a többmódú kapcsolódást, lehetővé téve a különböző digitális rendszerek közötti átjárást. Ez különösen fontos a vészhelyzeti kommunikációban, ahol a gyors és megbízható kapcsolat létfontosságú.
2025-ben várhatóan tovább növekszik az amatőr rádiózás szerepe a műholdas kommunikációban. Az újonnan indított műholdak, köztük több amatőr rádiózók által fejlesztett CubeSat, lehetővé teszik a világszerte történő, nagy távolságú QSO-kat. Emellett a Hold és Mars felé irányuló kutatások is új távlatokat nyitnak az amatőr rádiózók számára, akik részt vehetnek a földi irányítás támogatásában, illetve rádiós kísérletekben.
Ezek az előrejelzések mutatják, hogy 2025 egy izgalmas év lehet az amatőr rádiózás számára, tele technológiai innovációkkal és új lehetőségekkel. Az amatőr rádiósok számára a digitális kommunikáció, az új sávok, a mesterséges intelligencia és a műholdas rendszerek új korszakot nyitnak.
Az elmúlt években egyre nagyobb figyelmet kaptak a szoftver-alapú rádiók (SDR – Software Defined Radio) az amatőr rádiós közösségen belül. Az SDR technológia lehetővé teszi, hogy a rádiók nagy része digitálisan működjön, minimalizálva a hagyományos, hardveres komponensek szükségességét. Ez nem csak rugalmasságot nyújt a rádióamatőrök számára, de új lehetőségeket is nyit a rádióspektrum felfedezésében és kihasználásában.
Az SDR rádiók segítségével a felhasználók sokkal szélesebb frekvenciasávot tudnak figyelni, és akár egyszerre több csatornát is hallgathatnak. Az új generációs SDR készülékek, mint például a FlexRadio és az Icom IC-9700, rendkívül fejlett, könnyen használható interfésszel rendelkeznek, és bármilyen operációs rendszerről irányíthatók.
A digitális szoftver-alapú rádiók lehetőségei nemcsak a tapasztalt amatőr rádiósok számára izgalmasak, hanem a kezdők számára is vonzóvá teszik a hobbit. A régi, drága hardverek helyett ma már egy laptop vagy egy okostelefon is elég lehet ahhoz, hogy valaki elmerüljön a rádiózás világában.
Továbbá, az SDR megkönnyíti a digitális módok használatát is, mint például az FT8, amely egyre népszerűbb a világon. Ezek a módok rendkívül hatékonyak a gyenge jelek vételében és dekódolásában, így ideálisak távoli, gyengén hallható állomások eléréséhez.
Ez a technológiai fejlődés lehetővé teszi, hogy az amatőr rádiózás a 21. század kihívásainak megfelelően fejlődjön tovább, megőrizve az amatőr rádiós közösség szellemiségét, miközben új távlatokat nyit a hobbi és a tudományos kutatás számára is.
Az amatőr rádiózás világa az elmúlt években jelentős digitális átalakuláson ment keresztül, köszönhetően a DMR és C4FM rendszerek elterjedésének. A hagyományos FM analóg rendszerektől eltérően ezek a digitális technológiák nemcsak jobb hangminőséget és hatékonyabb spektrumhasználatot biztosítanak, hanem számos extra funkcióval is gazdagítják a rádiózási élményt.
A DMR, amelyet eredetileg a professzionális kommunikációs rendszerek számára fejlesztettek ki, ma már világszerte elérhető az amatőr rádiós közösségek számára is. Az egyik legnagyobb vonzereje a DMR hálózatnak a globális összeköttetési lehetőség. Egy DMR rádióval és internetkapcsolattal akár több ezer kilométer távolságra lévő rádiósokkal is lehet beszélgetni, akár különböző országokban. A híres DMR hálózatok, mint a BrandMeister és a DMR-MARC, lehetőséget adnak nemzetközi QSO-k (kapcsolatok) létesítésére anélkül, hogy bonyolult antennarendszerekre lenne szükség.
A DMR rádiózás egyik előnye az úgynevezett talkgroup funkció, amely lehetővé teszi, hogy a rádiósok tematikus csoportokat hozzanak létre, ahol bizonyos témákról beszélgethetnek, legyen az technológiai fejlesztések, hobbi, vagy éppen vészhelyzeti kommunikáció. Ezenkívül a digitális kódolásnak köszönhetően a DMR rendszerek jobb zajszűrést és tisztább hangminőséget nyújtanak, még gyenge vételi körülmények között is.
A Yaesu C4FM (System Fusion) rendszere egy másik erős versenyző a digitális rádiózás terén. A System Fusion technológia különlegessége, hogy képes automatikusan átkapcsolni az analóg FM és a digitális C4FM között, így az amatőr rádiósoknak nem kell külön készülékeket használniuk a különböző kommunikációs módszerekhez. Ez lehetőséget biztosít arra, hogy zökkenőmentesen beszélhessenek analóg rádióval rendelkező társakkal, ugyanakkor kihasználhassák a digitális világ előnyeit is.
A C4FM rendszerek egyik különösen népszerű funkciója a WiRES-X hálózat, amely lehetővé teszi, hogy az amatőr rádiósok interneten keresztül is csatlakozzanak távoli repeaterekhez és felhasználókhoz, így akár világszintű QSO-kat is létesíthetnek. Ez a rugalmasság vonzóvá teszi a C4FM rendszereket mindazok számára, akik szeretnének részt venni a modern digitális rádiózásban, anélkül, hogy teljesen elhagynák az analóg technológiát.
Noha a TETRA rendszerek elsősorban a vészhelyzeti és professzionális kommunikációra vannak tervezve, néhány rádióamatőr is felfedezte már ezt a technológiát. A TETRA, amely kiváló spektrumhatékonyságot és robusztus, biztonságos kommunikációt nyújt, különösen érdekes lehet azok számára, akik szeretik a műszakilag összetett kihívásokat és a professzionális rádiózási technológiák iránt érdeklődnek.